mar
PRZENIKANIE – Festiwal Sztuki Ogrodowej In Garden 2020
Nieśpieszne rozważania nad przestrzenią zwaną Ogrodem
Ogród jako dzieło formalne, uporządkowane i podporządkowane wizji twórcy realizującej potrzeby przyszłego użytkownika, czy ogród jako dzieło natury ledwie muśnięte ręką ludzką?
Wnętrza ogrodowe w architektonicznej bryle, opisane i zaprojektowane od a-z, czy też spontaniczna witalność przyrody nie poddająca się żadnym ramom czy ograniczeniom?
Najnowsze technologie i nowoczesny design a może starocia i poszanowanie tradycji ?
Wreszcie materiał roślinny przycięty, uformowany o określonych parametrach, czy może roślinność z naturalnych środowisk charakterystyczna dla danego ekosystemu ?
Nasz mini ogród nie jest próbą odpowiedzi na postawione pytania, nie pretenduje też do miana złotego środka.
Proponujemy zabawę formą i detalem.
Przenikanie stylów – nowoczesny z naturalistycznym. Przenikanie form architektonicznych z roślinnymi. Wnikanie elementów użytkowych i artystycznych w strukturę ogrodu Wzajemne Przenikanie wnętrz ogrodowych z ich otuliną
Na koniec skupmy się na odnalezieniu energii tego miejsca, prześledźmy jej przepływy i to jak przenika przez ogród i nas samych.
KOMPOZYCJA OGRODU
Zdjęcia 1 i 2
Prosta forma założenia ogrodowego nakreślona na planie prostokąta. Część centralna z trawnikiem, tarasem i fontanną tworzą przestrzeń do wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi. W naszym ogrodzie miejsca przy stole zarezerwowano dla przyjaciół ze świata roślin, ten symboliczny gest ma zwrócić uwagę znaczenie przyrody w naszym życiu i potrzebę podmiotowego traktowania roślin, zwierząt , całej Natury.
Koncepcja ogrodu oparta została na idei Przenikania, formalne centrum jest otwarte w kierunku południowym . Umowną granicę wyznacza tu poziomą belką która raczej zaprasza do ogrodu i na taras.
Zdjęcie 3
Granicę zachodnią ogrodu wytycza parawan z pionowych bali i zawieszonych między nimi płyt ze szkła fuzingowego. Parawan wyrasta z łąki kwietnej rozciągającej się poza ramy ogrodu łącząc go z otaczającym krajobrazem . Tafle szkła tworzą przy zachodzącym słońcu barwny spektakl zmieniający się z każdą upływającą chwilą.
Zdjęcie 4
Od północy ogród oparty został o falującą ścianę z wysokich traw, tu granicę zaznaczono symbolicznie przez obrazy z żywych roślin.
Zdjęcia 5 i 6
Przy ścianie wschodniej ogrodu zaplanowano taras w cieniu platana i ścianką z formowanych grabów. Zabudowa tarasu daje z jednej strony komfort potrzebnej intymności z drugiej zaś dogodny widok na ogród i otaczający krajobraz.