ogród smaków - dobór roślin sadowniczych - Ogrody, Prowadzenie, Projektowanie, Pielęgnacja | Hortland-Blog
2427
post-template-default,single,single-post,postid-2427,single-format-standard,mkd-core-1.1,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.7, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Suma doświadczeń z 3 lat pracy z „lokatorami” Ogrodu Smaków zbliża mnie do opracowania optymalnej listy dla mnie i dla mojej rodziny. Są na niej pewniacy z bardzo mocną pozycją jak i rośliny dopiero testowane. Zakładam że co roku będę podejmował próby z uprawą wybrany nowości biorąc pod uwagę również rośliny sadownicze.

Projekt mojego ogrodu – rośliny sadownicze i nie tylko

W rozważaniach na temat doboru oprę się na tym, co sprawdzone, poniżej plan nasadzeń w moim ogrodzie.

W pierwszej kolejności rośliny sadownicze: drzewka i krzewy owocowe.  Pamiętajmy o właściwej dla ich rozmiarów rozstawie i o tym że mogą powodować zacienienie. 1 – wiśnia    2. śliwa  3. jabłoń o pokroju kolumnowym    4. morela /posadziłem dwie razem tak aby załatwić sprawę zapylacza/  5. porzeczka czarna   6. borówka wysoka /pamiętajmy podłoże kwaśne pH 4,5/  7. porzeczka czerwona i biała w formie piennej  8. agrest w formie piennej  9. jagoda kamczacka /podłoże zakwaszone/   10. poziomki   11. truskawki

Kilka słów o moim ogrodzie

Zastosowane rośliny mają też swoją rolę w kompozycji ogrodu; drzewko morelowe stanowi dominantę /silny akcent/ równoważący budynek szklarenki i konstrukcji z kompostownikami. Porzeczka czarna i borówka wysoka tworzą niski żywopłot zamykający ogródek od strony południowej. Natomiast porzeczki i agresty w formie piennej /kulka na pieńku 0,8m/ stanowią akcenty współgrające z płaskimi zagonami.

Dodatkowo w szklarence przy ścianie budynku gospodarczego, rośnie krzew winorośli. Miejsce z południową ekspozycją zapewnia doskonałe naświetlenie i dogrzanie w okresie dojrzewania owoców. To świetne miejsce, dzięki któremu możemy pokusić się o uprawę bardziej wymagających odmian deserowych. Obok zdjęcie drzewka brzoskwini i winorośli rozpiętej na południowej elewacji budynku gospodarczego, ciepły mur dogrzewa owoce w trakcie dojrzewania.

Rośliny sadownicze z powodzeniem możemy również sadzić w ogrodzie tzw. ozdobnym. Drzewka owocowe oprócz ciekawego pokroju mają niebywały walor w postaci wyjątkowego kwitnienia. Kolejnym atutem jest kolorystyka, krzew borówki wysokiej  przebarwia się jesienią pokazując przepyszne czerwienie i żółcie. Formy pienne porzeczek i agrestów stanowią doskonały element kompozycyjny w ogrodach regularnych i skalnych. Cieszą one oko ciekawym pokrojem i kolorami owoców. Warte polecenia będą również dereń jadalny i aronia. Są to duże krzewy do posadzenia raczej w większym ogrodzie, zachwycą ciekawym kwitnieniem i piękną szatą jesienną. Znawcy wiedzą że nie ma lepszej nalewki niż ta z derenia.

Sposób na zaoszczędzenie miejsca, dwie odmiany brzoskwini o różnym okresie dojrzewania.

Owoce – pielęgnacja ogrodu

Generalnie pamiętajmy że rośliny sadownicze produkują owoce. W związku z tym starajmy się dobierać odmiany, a zwłaszcza ilość drzewek i krzewów do swoich potrzeb. Nadmiar owoców spadających na ziemię i gnijących jest mało estetyczny i może zwabić osy, szczególnie w przypadku śliw i gruszek. Kolejny problem mogą stanowić orzech włoski i czereśnia. Zwłaszcza drzewo orzecha osiąga duże rozmiary a dodatkowo spadające kwiaty, liście i owoce wydzielają brązowy garbnik, który pozostawia uciążliwe zabrudzenia i osłabia wzrost rośli w swoim zasięgu. Drzewka czereśniowe również rosną dość silnie, ponadto musimy się liczyć z odwiedzinami szpaków.

Wyjątkowość morwy białej

Omawiając drzewka owocowe nie sposób pominąć mojego ulubieńca, morwa biała odm Pendula.  Małe drzewko w formie zwisającej / zaszczepione na podkładce np. 2m tworzy kopułę odadających gałązek – bardzo interesujące pokrojowo doskonałe nawet do małych ogrodów. Owoce smaczne słodkie, nie do końca w zgodzie z nazwą gatunkową odmiana Pendula ma owoce ciemne, dlatego mogą trochę brudzić podłoże. Roślina mało kłopotliwa w uprawie, nie wymaga zabiegów ochrony roślin, należy tylko pamiętać o wiosennym dość krótkim przycięciu pędów.

Na koniec parę uwag na temat truskawek. Miejsce nasłonecznione, gleba ciepła niezbyt zwięzła. W przypadku podłoża gliniastego warto zastosować dawkę piasku płukanego, doskonały będzie też dodatek ziemi kompostowej. Warte polecenia jest rozwiązanie polegające na przykryciu gleby między krzewami truskawek czarną włókniną ogrodniczą i wysypanie warstwy grubego żwiru granitowego lub „kory kamiennej”. Wyściółkę kamienną dajemy czystą przepłukaną, zapewni to naszym owocom lepsze dojrzewanie (kamyki nagrzewają się na słońcu i akumulują ciepło) i brak zabrudzeń od ziemi.

 

 

 

Post Tags: