mar
ogród smaków – dobór roślin sadowniczych
Suma doświadczeń z 3 lat pracy z „lokatorami” Ogrodu Smaków zbliża mnie do opracowania optymalnej listy dla mnie i dla mojej rodziny. Są na niej pewniacy z bardzo mocną pozycją jak i rośliny dopiero testowane. Zakładam że co roku będę podejmował próby z uprawą wybrany nowości biorąc pod uwagę również rośliny sadownicze.
Projekt mojego ogrodu – rośliny sadownicze i nie tylko
W rozważaniach na temat doboru oprę się na tym, co sprawdzone, poniżej plan nasadzeń w moim ogrodzie.
W pierwszej kolejności rośliny sadownicze: drzewka i krzewy owocowe. Pamiętajmy o właściwej dla ich rozmiarów rozstawie i o tym że mogą powodować zacienienie. 1 – wiśnia 2. śliwa 3. jabłoń o pokroju kolumnowym 4. morela /posadziłem dwie razem tak aby załatwić sprawę zapylacza/ 5. porzeczka czarna 6. borówka wysoka /pamiętajmy podłoże kwaśne pH 4,5/ 7. porzeczka czerwona i biała w formie piennej 8. agrest w formie piennej 9. jagoda kamczacka /podłoże zakwaszone/ 10. poziomki 11. truskawki
Kilka słów o moim ogrodzie
Zastosowane rośliny mają też swoją rolę w kompozycji ogrodu; drzewko morelowe stanowi dominantę /silny akcent/ równoważący budynek szklarenki i konstrukcji z kompostownikami. Porzeczka czarna i borówka wysoka tworzą niski żywopłot zamykający ogródek od strony południowej. Natomiast porzeczki i agresty w formie piennej /kulka na pieńku 0,8m/ stanowią akcenty współgrające z płaskimi zagonami.
Dodatkowo w szklarence przy ścianie budynku gospodarczego, rośnie krzew winorośli. Miejsce z południową ekspozycją zapewnia doskonałe naświetlenie i dogrzanie w okresie dojrzewania owoców. To świetne miejsce, dzięki któremu możemy pokusić się o uprawę bardziej wymagających odmian deserowych. Obok zdjęcie drzewka brzoskwini i winorośli rozpiętej na południowej elewacji budynku gospodarczego, ciepły mur dogrzewa owoce w trakcie dojrzewania.
Rośliny sadownicze z powodzeniem możemy również sadzić w ogrodzie tzw. ozdobnym. Drzewka owocowe oprócz ciekawego pokroju mają niebywały walor w postaci wyjątkowego kwitnienia. Kolejnym atutem jest kolorystyka, krzew borówki wysokiej przebarwia się jesienią pokazując przepyszne czerwienie i żółcie. Formy pienne porzeczek i agrestów stanowią doskonały element kompozycyjny w ogrodach regularnych i skalnych. Cieszą one oko ciekawym pokrojem i kolorami owoców. Warte polecenia będą również dereń jadalny i aronia. Są to duże krzewy do posadzenia raczej w większym ogrodzie, zachwycą ciekawym kwitnieniem i piękną szatą jesienną. Znawcy wiedzą że nie ma lepszej nalewki niż ta z derenia.
Sposób na zaoszczędzenie miejsca, dwie odmiany brzoskwini o różnym okresie dojrzewania.
Owoce – pielęgnacja ogrodu
Generalnie pamiętajmy że rośliny sadownicze produkują owoce. W związku z tym starajmy się dobierać odmiany, a zwłaszcza ilość drzewek i krzewów do swoich potrzeb. Nadmiar owoców spadających na ziemię i gnijących jest mało estetyczny i może zwabić osy, szczególnie w przypadku śliw i gruszek. Kolejny problem mogą stanowić orzech włoski i czereśnia. Zwłaszcza drzewo orzecha osiąga duże rozmiary a dodatkowo spadające kwiaty, liście i owoce wydzielają brązowy garbnik, który pozostawia uciążliwe zabrudzenia i osłabia wzrost rośli w swoim zasięgu. Drzewka czereśniowe również rosną dość silnie, ponadto musimy się liczyć z odwiedzinami szpaków.
Wyjątkowość morwy białej
Omawiając drzewka owocowe nie sposób pominąć mojego ulubieńca, morwa biała odm Pendula. Małe drzewko w formie zwisającej / zaszczepione na podkładce np. 2m tworzy kopułę odadających gałązek – bardzo interesujące pokrojowo doskonałe nawet do małych ogrodów. Owoce smaczne słodkie, nie do końca w zgodzie z nazwą gatunkową odmiana Pendula ma owoce ciemne, dlatego mogą trochę brudzić podłoże. Roślina mało kłopotliwa w uprawie, nie wymaga zabiegów ochrony roślin, należy tylko pamiętać o wiosennym dość krótkim przycięciu pędów.
Na koniec parę uwag na temat truskawek. Miejsce nasłonecznione, gleba ciepła niezbyt zwięzła. W przypadku podłoża gliniastego warto zastosować dawkę piasku płukanego, doskonały będzie też dodatek ziemi kompostowej. Warte polecenia jest rozwiązanie polegające na przykryciu gleby między krzewami truskawek czarną włókniną ogrodniczą i wysypanie warstwy grubego żwiru granitowego lub „kory kamiennej”. Wyściółkę kamienną dajemy czystą przepłukaną, zapewni to naszym owocom lepsze dojrzewanie (kamyki nagrzewają się na słońcu i akumulują ciepło) i brak zabrudzeń od ziemi.