Warning: session_start(): open(/tmp/sess_d211ecf54818182c626fe7be7952e4b3, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /delta/mojeogrody/backstage/wp-content/plugins/iphorm-form-builder/includes/common.php on line 95

Warning: session_start(): open(/tmp/sess_d211ecf54818182c626fe7be7952e4b3, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /delta/mojeogrody/backstage/wp-content/plugins/iphorm-form-builder/includes/common.php on line 95

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /tmp) in /delta/mojeogrody/backstage/wp-content/plugins/iphorm-form-builder/includes/common.php on line 95
Czosnki ozdobne - zimowe rozważania | Moje Ogrody | Projektowanie ogrodów
Czosnki ozdobne - zimowe rozważania | Moje Ogrody | Projektowanie ogrodów
2643
post-template-default,single,single-post,postid-2643,single-format-standard,mkd-core-1.1,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.7, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Rośliny cebulowe w ogrodzie ozdobnym kojarzymy przede wszystkim z tulipanami, narcyzami czy krokusami. Te rośliny to prawdziwe zwiastuny wiosny, są niezastąpione od marca do maja tworząc pierwsze kwitnące akcenty w naszych zaspanych jeszcze ogrodach. Ale o roślinach cebulowych warto też pomyśleć planując rabaty kwitnące w późniejszych okresach, koniec wiosny i początek lata to czas najbardziej okazałych czosnków i pustynników.

Czosnek karatawski  / Alium karataviense   /  – to pierwszy z listy moich ulubionych czosnków. Jest niezbyt wysoki do 30 cm dość duże kuliste kwiatostany biało-różowe  ze srebrzystym połyskiem. Dodatkową zaletą rośliny są efektowne liście zachowujące walory dekoracyjne do początku jesieni. Najczęściej sadzę je w grupach po kilka do kilkunastu sztuk /w zależności od wielkości rabaty i przyjętego założenia kompozycji ogrodowej/. Doskonale sprawdzają się jako roślina obwódkowa dla rabat średniej wysokości.
Ten sam czosnek po przekwitnięciu wygląda równie okazale, prezentując bardzo dekoracyjne torebki nasienne. Na zdjęciu w kompozycji z lawendą, świetnie kontrastuje mocną wyrazistą formą jednocześnie zachowując tą samą tonację kolorystyczną.     Tworząc kompozycje z czosnkami pamiętajmy o ich wymaganiach – stanowisko słoneczne/ to dla urody kwiatów/. Czosnki ozdobne nie lubią ziem wilgotnych. Wybierajmy dla nich stanowiska wyższe „suche”, na glebach zwięzłych wskazany dodatek piasku i grysu ze skał wapiennych. Uprawa tych roślin jest mało kłopotliwa – wiosenna dawka nawozu w momencie pojawienia się liści, wycinanie uschniętych kwiatostanów i pożółkłych liści.

 

Czosnek białawy / Alium christophii /  –   nieco wyższy od poprzedniego ok. 50 cm wysokości z kwiatostanami przekraczającymi 20 cm. Kwiatostan luźny z pięknie zarysowanymi gwiazdkami pojedynczych kwiatów, kwitnienie podobnie jak i u poprzedniego czosnku przypada na maj i czerwiec.

       Czosnek białawy z bliska – wyjątkowa uroda jego kwiatów doskonale sprawdza się w kompozycjach  skalnych i niskich rabatach kwiatowych w połączeniu np. z begonią wieczniekwitnącą.  Świetny jako akcent w ogrodach traw -polecam trawy niskie i średniej wysokości np. kostrzewa /Festuca cinerea Azurit/, turzyca /Carex Praire Fire, Ice Dance i Blue Zinger/, rozplenice karłowe /Pennisetum/ np. odm. Tall Tails.

Czosnek olbrzymi  /Allium giganteum/ – najwyższy z czosnków, dorasta do 2 m wysokości. Bardzo efektowny, jego okazałe kwiatostany tworzą mocne akcenty. W kompozycjach świetnie sprawdza się posadzony w 2-3 planie poprzedzony grupami niższych roślin, tło raczej spokojne – nie twórzmy konkurencji dla okazałych fioletowych kul.                                                                                                                                                         Omawiając czosnki ozdobne nie mogę pominąć czosnku niedźwiedziego /Allium ursinum/. Nie tak okazały jak poprzednio omówione  – niski 20-40 cm, kwiaty białe zebrane w nieduże płaskie kwiatostany. Kwitnie od czerwca do lipca. Wspaniale sprawdza się jako roślina okrywowa posadzona pod drzewami /dobrze znosi zacienienie/. No i największa zaleta czosnku niedźwiedziego – jest rośliną przyprawową i leczniczą łatwą w uprawie i dla tych co spróbują nie do zastąpienia w kuchni.