Staw kąpielowy zamiast basenu, projektowanie ogrodów - Moje Ogrody
1987
post-template-default,single,single-post,postid-1987,single-format-standard,mkd-core-1.1,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.7, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Staw kąpielowy zamiast basenu – dlaczego wybraliśmy takie rozwiąznie

Mikołów na Śląsku rok 2011.

W ramach projektu ogrodu przy domu jednorodzinnym zaproponowaliśmy staw kąpielowy zamiast basenu kąpielowego. Staw miał być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie domu i przylegać do tarasu ogrodowego. Do dyspozycji mieliśmy wąski teren o pow. ok 130 m2 z centralnie wbudowanym półokrągłym tarasem, od tarasu do ogrodzenia pozostawało ok 4m. teremu.

W projekcie załozyliśmy wykonanie trzech zbiorników wodnych w kompozycji z drewnianym tarasem i układem roślinnym, tak aby całóść tworzyła spójny układ kompozycyjny nawiązujący do krzywizny tarasu. Staw kąpielowy wykonano w technologi OASE z modułowym systemem filtracyjnym, schowanym pod tarasem drewnianym w centralnej części założenia. System filtacji to „serce” stawu kąpielowego zbudowane z pompy cyrkulacyjnej, gąbkowych modułów filtracyjnych, lampy UVC i skimera. W układzie woda  zanieczyszczeniami powierzchniowymi zasysana jest przez skimer do modułów filtracyjnych gdzie odbywa się zasadniczy proces filtracji polegający na mechanicznym wychwytywaniu zanieczyszczeń zawiesinowych, oraz na procesach filtracji biologicznej prowadzonej przez bakterie filtracyjne zasiedlone na gąbkach filtra. Przefiltrowana woda tłoczona jest za pomocą pompy przez lampęUVC [redukcja bakteri i zarodków glonów ]  do strefy kąpielowej  i stref regeneracyjnych stawu w sposób zapewniający krążenie wody w całym obiekcie.

 

zbiornik główny ze strefą kąpielową

Staw kąpielowy został wykonany jako układ trzech zbiorników; Zbiornik główny z częścią kąpielową ok 20 m2 i częścią regeneracyjno roślinną 15 m2. Niecka zbiornika wymurowana z bloczków betonowych z hydroizolacją z folii EPDM. Wykończenie z bloczków granitowych , dno strefy kąpielowej wysypane warstwą piasku morskiego, strefy regeneracyjne żwirowe.

 

 

 

 

 

zbiornik z kaskadą – strefa regeneracyjna, brodzi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zbiornik z kaskadą – widok jesienny