Ogród smaków - podsumowanie marca | MojeOgrody.com.pl
2513
post-template-default,single,single-post,postid-2513,single-format-standard,mkd-core-1.1,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.7, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Marzec w naszym ogrodzie to czas porządków i prac przygotowawczych. Porządki wiadomo działalność mało romantyczna ale bezwzględnie konieczna. Przyznam się, że nawet to lubię, po długim zimowym oczekiwaniu i już zarysowanych planach uprawowych, nadchodzi czas działania. Z prac porządkowych zwrócę tylko uwagę na staranne uprzątnięcie pozostałości roślinnych po ubiegłorocznych zbiorach. Istnije możliwość przenoszenia chorób – zarodniki lubią zimować na resztkach roślinnych.

Prace przygotowawcze to sprawdzenie stanu technicznego naszych konstrukcji ogrodowych, ja w tym roku po 3 latach użytkowania wymieniłem folię i parę listewek na oknach inspektowych. Warto sprawdzić stan nawierzchni utwardzonych, czy nie ma luźnych płyt czy kostek które w sezonie mogą sprawić nam problem np. zwichniętej stopy.

Przygotowanie podłoża na zagonach
  1. Dajemy dawkę startową nawozów, najlepiej organiczne – przekompostowany obornik, granulat z obornika lub ziemię kompostową. 
  2. Sprawdzamy zakwaszenie podłoża – jeśli po zimie obserwujemy pojawiające się fragmenty mchu, lub profilaktycznie co 2 lata stosujemy dawkę kredy nawozowej, nawozy z podłożem mieszamy nao ok 15-20cm wyrównujemy i lekko ubijamy brzbietem grabi . 
  3. Na wierzchnią warstwę pod wysiewy daję ok 3 cm ziemi workowanej pod warzywa.                       Szklarenka  zagon z wysianą rzodkiewką pod osłony, dodatkowo okryty folią dla przyśpieszenia wschodów.  Rzodkiewka wysiana rzutowo na całej powierzchni, bardzo ważne, aby wysiewać rzadko, orientacyjna rozstawa 3-5 cm, zbyt gęsty siew zawaszcza pod osłonami spowoduje wyciąganie się roślin i słabe wiązanie zgrubień. Na zdjęciu tytułowym ten sam zagon tydzień później, w głębi widać wschodzącą rzodkiewkę, na pierwszym planie donice z cebulką na szczypiorek, portulakę, rukolę i pietruszkę naciową. Taki sposób uprawy pozwala w pierwszym okresie podpędzić rośliny w szklarenca, aby na okres zbiorów wystawić je na zewnątrz. 

                    Temperatura ziemi w inspektach przekroczyła 10 C  – najwyższa pora rozpocząć wysiewy, w pierwszej kolejności rzodkiewka w siewie rzutowym. Sałaty różne odmiany / polecam zwłaszcza odmiany liściowe, wspaniale wpływają na walor estetyczny naszych zagonów. Jasna zieleń liści i ciemniejsza z domieszką czerwieni przy karbowanych liściach – świetny efekt dekoracyjny, smak też przedni. Koniecznie rukola i buraczki na boćwinkę.

                                  Pomidorki wysiewam do mini szklarenek w pierwszym okresie stoją na południowym oknie w domu. Na początku kwietnia / stan jak na zdjęciu/ powędrują do szklarenki. Ważne, aby temperatura w nocy nie spadała poniżej 8-10 C, w razie spodziewanego ochłodzenia możemy włączyć grzałkę elektryczną lub wykonać dodatkowe zabezpieczenie agrowłóknią.

                           Pomidorki karłowe do uprawy w donicach wysiewam trochę później ok. 25.03 . Odmiana Balkoni Red nasiona wysiane punktowo po 1 nasionku, wschody zazwyczaj w granicach 95%. Wysiew do mini szklarenki, okres wschodów w domu na parapecie.

Ogród smaków – podsumowanie marca to idealny moment na zaplanowanie prac na kwiecień. Do działa!